Menu

Baugruppe je cesta do vlastního

Inspirace 4. 7. 2019
Autor: Hana Slívová , Autorka se zájmem o výtvarné umění a hudbu.

Krásně zrekonstruovaná třípodlažní vila jen kousek od metra. Bělostná fasáda, jednoduchost řešení, zkrátka vkus, kam se podíváš. Zdá se vám takové bydlení jako sen? Tak trochu je. Do reality se ho nicméně letos podařilo překlopit třem rodinám s dětmi. Spojily síly, finance a představy a nemovitost si pořídily dohromady. Fotografie barevného, hravě minimalistického interiéru letos na jaře zveřejnila řada tuzemských magazínů.

foto: No Architects Postavit si bydlení s kamarády a přesně podle vlastních představ? Jde to. Cesta k tomuto cíli se jmenuje baugruppe a boom zažívala v devadesátých letech v Německu. Teď se o ní stále častěji mluví i u nás.

‚‚V každém podlaží jsme navrhli každé rodině jeden zcela individuální byt i za cenu několika stoupaček či statických zásahů,’’ píše na svém webu architektonické studio No Architects, které za projektem přestavby stojí. ‚‚Sklep jsme podkopali a prohloubili, abychom zde zřídili společné prostory prádelny, sklepů a technického zázemí, které doplňuje i společná klubovna. Z naší perspektivy bylo zásadní využít synergii společné investice, ale z dlouhodobé perspektivy současně předejít kolizím v budoucím soužití obyvatel,” dodávají architekti.

Jak na komunitní život vědí třeba ve studiu ALTA.

Skupině lidí, kteří bydlení a s ním spojený komunitní život vidí podobně a kteří si toto všechno zařídí sami, bez developera, se říká baugruppe (podle slovesa bauen – stavět a podstatného jména die Gruppe – skupina) a kořeny má, jak název napovídá, u našich západních sousedů. Jaké má baugruppe výhody? Zejména finanční, ale také estetické – „v průmyslově” vyprojektovaném domě si jen těžko se sousedy užijete květinami osázenou střešní zahradu, grilovací spot anebo dětské hřišťátko na zahradě či ve vnitrobloku.

Domluvte se s přáteli a našetřete na vlastní.

Chci vědět víc...
Domluvte se s přáteli a našetřete na vlastní.

Cena bez developera? O 25 % nižší

“Běžný byt na trhu je postavený developerem a jeho řešení odráží průměrnou poptávku na trhu. Cena takového bytu zahrnuje, kromě nákladů na stavbu, i marži developera,” vysvětluje manuál, který dal dohromady v roce 2015 Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. “V baugruppe jste developerem vy, můžete realizovat zajímavá individuální řešení, která realitní trh nenabízí. Zároveň si určujete vlastní standard vybavení domu i materiálové řešení. Cena bytu v baugruppe bývá až o pětadvacet procent nižší než srovnatelná novostavba od developera.“ 

Zatímco v České republice je tento sytém bydlení kvůli nedostatku dostupných parcel či domů k odpovídající rekonstrukci spíš zbožným přáním a pokusů o finální realizaci bychom napočítali na prstech obou rukou, u západních sousedů jsou na tom o poznání lépe. Ačkoliv i v Německu, kde baugruppen zažily boom v 90. letech dvacátého století, se zájemci potýkali s problémy souvisejícími s komplikovaným vykupováním pozemku.

rodinný dům

Na rekonstrukci rodinného domu dosáhnete ve skupině snadněji, foto: No Architects.

Z alternativy rutina

Tak jako Klaus Geiger, který spolu s dvaceti devíti rodinami dostavěl v Berlíně před sedmi lety tři velké domy. Jeho příběh zveřejnil v článku o baugruppe před čtyřmi lety český Newsweek. „Náš pozemek nikdo nechtěl, protože nad ním vedly dráty vysokého napětí. Stačilo však, aby se položily do země, a my jsme rázem získali skvělé sto.” Rodina Geigerova sice kromě bývalého spolužáka v partě spolustavitelů nikoho neznala, nijak jí to ale nevadilo. Důležité pro ni bylo, že mohla ovlivnit podobu bydlení na dobrém místě.

Fakt, že baugruppe dokáže často využít pozemky, které jsou pro developery nezajímavé, v manuálu zmiňuje i Instit plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Jenomže Praha není Berlín devadesátých let. Koupit dnes od města pozemek, který nechce nikdo další, tedy ani žádný developer, je takřka nemožné. A tak zájemcům často nezbývá než čekat, zda město k nekomerčním účelům nějakou parcelu náhodou samo nenabídne.

společné prostory

Společné prostory i dostatek soukromí, foto: No Architects.

Sdílení jako princip

O baugruppe se sice v Česku častěji mluví až několik posledních let, ovšem její prapodoba se tu formovala už na konci let devadesátých. Mladý architekt Ivo Slamják si tehdy uvědomil, že by rád bydlel se svými přáteli. Pozemek a dotaci k jeho záměru téhle partě nabídli v Hostivici kousek za Prahou. Slamják město přesvědčil, že v sedmadvaceti není příliš mladý na to, aby dokázal postavit bytové domy, a hostivičtí zastupitelé mu uvěřili. Jako protislužbu tehdy architekti městu slíbili třináct postavených bytů. “Díky dotaci tehdy vyšla třicetimetrová garsonka na zhruba 330 tisíc korun. Byty to byly malé, startovní a studenti v nich žili pět až sedm let, než založili rodiny,” cituje Slamjáka Newsweek.

kuchyně

Ateliér No Architects odvedl skvělou práci. foto: No Architects.

Kdo může nastartovat projekt baugruppe

  • skupina lidí, která má už vlastní pozemek anebo se pozemek rozhodla společně vyhledat a koupit
  • architekti, kteří začnou aktivně hledat a propojovat lidi, kteří by si chtěli postavit vlastní bydlení tímto způsobem
  • město, které nabídne pozemek a vhodné podmínky jeho prodeje

Jak vzniká baugruppe

– skupina se většinou domluví neformálně a beze smluv. Při výběru pozemku se poraďte s budoucím architektem, který dokáže posoudit, jestli je parcela vhodná pro bytový dům. Celý proces se rozběhne naplno po objevení pozemku nebo jeho koupi.

– společnou smlouvu mezi členy baugruppe je třeba uzavřít před první finanční transakcí. Také je dobré definovat všechna pravidla a podmínky pro přijímání nových členů, aby mohli o vstupu do skupiny začít uvažovat další zájemci. Pro přijetí dalších členů se rozhodujte vždy společně. Členství v baugruppe nelze bez souhlasu ostatních postoupit nikomu dalšímu.

  • každý člen baugruppe má tak kontrolu nad tím, kdo je jeho partnerem v projektu. Nové členy baugruppe můžete hledat přes své příbuzné, známé či přes inzerát.

– užitečný kontakt: facebook.com/baugruppe.cz 

Foto: noarchitects.cz

Hana Slívová

Hana Slívová, Autorka se zájmem o výtvarné umění a hudbu.

Narodila jsem se v Praze, čas ale spravedlivě dělím mezi město a chatu v západních Čechách. Ve volném čase chodím na výstavy, běhám v lese, čtu, poslouchám hudbu a zkouším ji i vytvářet. Miluju slovní hříčky.

Líbil se vám článek? Tak ho pošlete dál